jtemplate.ru - free extensions for joomla
data: 2017.05.29
strefa gospodarki wydanie najnowsze
data: data: 2017.03.27
strefa gospodarki
data: 2017.03.27
strefa gospodarki
ARCHIWUM

SPÓŁDZIELNIA PONAD PODZIAŁAMI

logo metalowiec...taki model starają się wprowadzać wrocławscy spółdzielcy działający w ramach Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec". Zgodna praca członków Spółdzielni została doceniona poprzez przyznanie tytułu Grand Prix programu Dobra Spółdzielnia 2012 w kategorii "Spółdzielnia 250-500 tys, m2".

Panie Prezesie. Drugi z rzędu tytuł Grand Prix programu Dobra Spółdzielnia...Czy jest w ogóle jeszcze coś do poprawy, czy projekt pod nazwą „Spółdzielnia Mieszkaniowa Metalowiec" uważa Pan za ukończony...

Niestety, w ostatnim okresie żaden projekt związany z poprawą funkcjonowania spółdzielni, w tym „Metalowca", nie można uznać za zakończony, bo sytuacja zewnętrzna: polityczna i społeczna na to nie pozwala. Ciągle żywa jest konstatacja, że nikt nie może czuć się bezpieczny, gdy polski sejm obraduje. Jeśli uporaliśmy się, z korzyścią dla członków, z rewolucją zmian własnościowych i stratą ok. 11 milionów złotych na funduszu remontowym (zmiana prawa z lokatorskiego na własnościowe za złotówkę) – znalazło się znów 55 posłów, którzy podpisali kolejny projekt posłanki Lidii Staroń – aby spółdzielnię zlikwidować. Projekt przewiduje bowiem powstanie wspólnoty mieszkaniowej w każdym budynku, i to wbrew woli większości członków. Czekamy więc z niepokojem na głosowanie tego i innych projektów w styczniu 2013 roku... Przecież wspólnoty nie dają żadnego dowodu (globalnie) na lepsze rozwiązania. Poza tym za nami stoi też nagroda Nobla w 2009 roku z dziedziny ekonomii dla Elinor Ostrom, udowadniającej wyższość zarządzania spółdzielczego (społecznego). Jest też ważne, że spółdzielni nie organizowano po to, żeby być bogatym, ale po to, by nie być biednym. W spółdzielni wszyscy członkowie są równi (niezależnie od majątku osobistego – czy wniesionego do spółdzielni – dysponują jednym głosem!). Pomysły niektórych posłów odwołują się jakoby do postulatów członków – to kompletna bzdura, co potwierdza sytuacja w „Metalowcu". Wyodrębniono w spółdzielni 1425 mieszkań (20%) tj. tylko te, które posiadały status mieszkań lokatorskich (kto by nie skorzystał z prezentu za przysłowiową złotówkę...?) Nie ma też żadnych tendencji tworzenia wspólnot, bo przecież obecne prawo też pozwala je tworzyć, ale gdy większość użytkowników lokali danej nieruchomości zechce.

METALOWIECMyślicie o inwestycji przy ul, Grabiszyńskiej, jakie będą jej dalsze losy, gdyż nikt nie zauważa olbrzymich zasług budownictwa spółdzielczego w kształt dzisiejszej Polski...

Narzeka się w Polsce na spadek budowy mieszkań, zwłaszcza dla ludzi biedniejszych. Niestety, TBS-y, które miały być, jak nazwa wskazuje, Towarzystwem Budownictwa Społecznego,
z niskimi czynszami, oferują, jako osiągnięcie, mieszkania za 650-700 zł miesięcznie! To budownictwo najtańsze realizowały spółdzielnie, ale nie budują (z 60% efekty spadły do 6 – 7%), bo nie mogą przydzielać na zasadach spółdzielczych tylko jako wyodrębnioną własność, czyli z pełnym rozliczeniem finansowym – jako wspólnota, jak u deweloperów, tracąc atrakcyjne tereny. Poza tym, jak można rozpoczynać budowę w tym chaosie legislacyjnym. Stąd też nasza planowana inwestycja (np. przy ul. Grabiszyńskiej) wymaga szczególnej rozwagi. Nie zrezygnujemy z tej budowy, ale tylko dla naszych członków lub ich dzieci.

Myśli Pan, iż obecna sytuacji doprowadzi do zniszczenia dorobku pokoleń spółdzielców?

Oczywiście te trudności nie mogą zniszczyć, póki co, olbrzymiego dorobku spółdzielni: wewnątrz spółdzielczej demokracji, autonomii organów samorządowych, ale i podporządkowanych działań dla dobra członków w szerokim zakresie. Nam udało się nie tylko docieplić wszystkie budynki, ale również zlikwidować azbest. Również jakby na przekór pani posłance Lidii Staroń – wybudowaliśmy w ostatnich latach duży domu kultury „Bakara" a tysiące ludzi odwiedzających jego mury pokazuje, iż tego typu inicjatywy są ciągle bardzo potrzebne.

Polecamy:

KonsumenckiLiderreklama2015c

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej.