jtemplate.ru - free extensions for joomla
data: 2017.05.29
strefa gospodarki wydanie najnowsze
data: data: 2017.03.27
strefa gospodarki
data: 2017.03.27
strefa gospodarki
ARCHIWUM

SM Metalowiec - WROCŁAWSKI LIDER POTWIERDZA KLASĘ

smmetalowiec logo

Mowa tutaj o Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec" z Wrocławia nagrodzonej tytułem Grand Prix 5-lecia Programu Dobra Spółdzielnia i o jej Prezesie Jerzym Kruku uhonorowanym tytułem Menadżer – Spółdzielca 5-lecia Programu Dobra Spółdzielnia.

Z Jerzym Krukiem Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec" we Wrocławiu rozmawia Łukasz Osypiński.

 

Panie Prezesie SM Metalowiec znalazła się w gronie najlepszych spółdzielni pięciolecia programu Dobra Spółdzielnia. Jak Państwo odebraliście to wyróżnienie?
Jest to dla mnie miłe zaskoczenie. W natłoku problemów, które dotykają obecnie spółdzielczość, wiele czasu poświęcamy na ich rozwiązywanie, oczywiście dla dobra naszych spółdzielców. To wyróżnienie jest dla nas cenne, gdyż przedstawia ono zewnętrzną ocenę naszej pracy – jak widać – bardzo pozytywną.

Jak oceni Pan minione pięć lat w działalności SM Metalowiec? Jak zmieniały się Państwa zasoby w tym czasie?
Ostatnie 5 lat to dokończenie wielkiego programu uchwalonego przez Walne Zgromadzenie Członków w 2008 roku, wyrównania stanu technicznego wszystkich 120 budynków z dochodów działalności gospodarczej spółdzielni (usuwanie azbestu, termorenowacja zasobów, w tym zwłaszcza ocieplenie budynków). Wszystkie zaplanowane roboty zakończono w 2014 roku.

Gdyby mógł Pan cofnąć czas, czy zmieniłby Pan, któreś z podjętych w minionych pięciu latach działań?
smmetalowiec 01Nie, nie zmieniłbym, zwłaszcza, że były to przecież zawsze życzenia samych członków – zważywszy, że np. na przyspieszenie ocieplenia dodatkowo się opodatkowali (uchwały Zebrań Grup Członkowskich).

Te pięć lat to również dosyć niespokojny okres jeśli chodzi o kwestię ewentualnych zmian prawnych i zagrożeniami „wiszącymi" nad spółdzielczością mieszkaniową. Jak Państwo radziliście sobie w tej sytuacji? Czy utrudniała ona zarządzanie Spółdzielnią?
Nie da się tego w pełni oddać w krótkiej wypowiedzi, ale na szczęście nie doszło do uchwalenia ustawy o zmianach w spółdzielczości, którą w 2012 roku – dzięki głosom PIS-u – sejm słusznie odrzucił, a kolejne, jeszcze gorsze pomysły p. posłanki Lidii Staroń – nie uchwalono. Najgorsze z nich to próba ustanowienia z mocy prawa, że każdy budynek spółdzielczy stałby się wspólnotą mieszkaniową – to byłby koniec spółdzielni bez żadnego racjonalnego uzasadnienia. Przecież spółdzielczość daje państwu więcej dochodu narodowego niż górnictwo. Protestowaliśmy publicznie (forum w PKiN w Warszawie), pisaliśmy do wszystkich instytucji (sejm, rząd, media), braliśmy udział czynny w wysłuchaniu publicznym.

Wiem, że Państwa wzrok nie jest zwrócony w przeszłość, bardziej skupia się na przyszłości – jak Pan myśli, w jakim kierunku będzie podążała SM Metalowiec w ciągu najbliższych lat?
Niezależnie od bieżącej, normalnej pracy porządkujemy własność majątku spółdzielni np. zakończyliśmy wykup działek od miasta i wszystkie budynki spółdzielni stoją na własnym terenie, ale pozostaje otwarty wykup pozostałych gruntów i wyodrębniania własności majątku wspólnego (chcemy zachować jak najwięcej dobra wspólnego – myśląc o dzieciach i wnukach).

Sądzę, że nasze łamy są doskonałym miejscem do złożenia ewentualnych podziękowań osobom, które przyczyniły się do sukcesu Spółdzielni Mieszkaniowej Metalowiec...
Chciałem podziękować wszystkim Członkom, którzy współuczestniczą lub akceptują nasze wspólne działania, ale szczególnie Radom Osiedli, Radzie Nadzorczej, które przestrzegają zasad autonomii, dobrze jak widać spełniają rolę nadzorczo-kontrolną. Pragnę też podziękować Współpracownikom, którzy swoją codzienną pracą – zaświadczają o naszych efektach – od 2003 roku spółdzielnia posiada znak ISO – dobrej jakości pracy.

Polecamy:

KonsumenckiLiderreklama2015c

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej.