jtemplate.ru - free extensions for joomla
data: 2017.05.29
strefa gospodarki wydanie najnowsze
data: data: 2017.03.27
strefa gospodarki
data: 2017.03.27
strefa gospodarki
ARCHIWUM

Z dorobkiem ćwierćwiecza - Spółdzielnia Mieszkaniowa "Śródmieście" w Gliwicach

logo smsrodmiescieZe STANISŁAWEM KOLANUSEM, Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście" w Gliwicach, rozmawia Bogdan Leszczorz

– W kwietniu minie 25 lat od wydzielenia się SM „Śródmieście" z zasobów Gliwickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak ocenia Pan ten okres działalności?

– Zarządzamy budynkami z lat 50., 60. i późniejszych, przejętymi po nieistniejącej już GSM, stąd różnorodność potrzeb w zakresie remontów i bieżącego utrzymania. W mojej ocenie, w czasie istnienia SM „Śródmieście" nastąpiło wiele zmian: wymieniono większość instalacji wewnętrznych w budynkach, znaczną część okien, pokrycia dachowe, kolejny raz malowane są klatki schodowe. Zapewniono bezpieczne użytkowanie dźwigów poprzez ich kompleksową wymianę. Prowadzona jest termomodernizacja budynków i rekultywacja terenów zielonych.

– Ze względu na zaawansowany wiek wielu budynków, Spółdzielnia kładzie duży nacisk na ich bieżącą modernizację i poprawę standardu. Jakie najważniejsze inwestycje są obecnie realizowane?

– Do najważniejszych należy zaliczyć wspomnianą już wymianę dźwigów, prowadzoną od kilkunastu lat. Spośród 41 pozostało do wymiany 5, w tym 2 w bieżącym roku. Rozpoczęliśmy montaż zewnętrznych podnośników dla osób niepełnosprawnych. Oprócz czterech już istniejących, zamontowaliśmy w 2015 roku trzy kolejne. Najbardziej znaczącym zadaniem jest termomodernizacja budynków wielorodzinnych. Realizujemy ją poprzez ocieplanie przegród oraz doposażanie i regulację instalacji wewnętrznych c.o. Od tego roku jesteśmy beneficjentem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przy współudziale którego realizujemy kompleksową termomodernizację. Wcześniej ocieplono część budynków ze środków własnych i kredytów bankowych. Spośród 69 budynków, 48 jest po „pełnym liftingu". W 2016 roku planujemy termomodernizację kolejnych czterech.

– SM „Śródmieście" prowadzi również działalność kulturalno-oświatową w klubie osiedlowym „Mrowisko". Kto może skorzystać z jego oferty?

– Klub „Mrowisko", którego funkcjonowanie jest ujęte w Statucie Spółdzielni, działa na terenie ADM „Operetka". Od lat organizuje festyny z okazji Dnia Dziecka, spotkania wigilijne, zimowiska, zabawy mikołajkowe i karnawałowe. W Klubie prowadzone są gry i zabawy w plenerze oraz zajęcia plastyczne związane z polskimi tradycjami, jak np. malowanie pisanek, czy przygotowywanie kartek świątecznych. Oferta jest kierowana do pociech z naszych osiedli, ale na zajęcia przychodzą też dzieci z pobliskich kamienic. Informacja o godzinach pracy klubu znajduje się na naszej stronie internetowej.

Polecamy:

KonsumenckiLiderreklama2015c

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej.