jtemplate.ru - free extensions for joomla
data: 2017.05.29
strefa gospodarki wydanie najnowsze
data: data: 2017.03.27
strefa gospodarki
data: 2017.03.27
strefa gospodarki
ARCHIWUM

Dobra Spółdzielnia - zaufany deweloper - Spółdzielnia Mieszkaniowa im. 23 Lutego w Koziegłowach

LOGOSMnowe
Z Ryszardem Jarońcem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej im. 23 Lutego w Koziegłowach rozmawia Łukasz Osypiński.

Wiem, iż sukcesy przeszłości są ważne, ale wspominał Pan, iż najważniejsze jest to co przed Wami. W jaka stronę będzie podążać SM im. 23 Lutego?

kozieOd wielu lat kwestia oszczędności stanowiła dla nas priorytet. Wszystkie prace remontowe (poza wynikającymi z konieczności technicznych) nakierowane były i są na uzyskanie poza efektami technicznymi i estetycznymi oszczędności w zakresie zużycia energii. Te działania będziemy kontynuować, nie bojąc się wyzwań związanych z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi. (np. adaptermy na węzłach cieplnych regulujące poziom zapotrzebowania na energię cieplną czy oświetlenie LED). Właśnie zakończyliśmy program wymiany oświetlenia klatek schodowych na nowoczesne, energooszczędne systemy LED z czujką zmierzchowo-ruchową. One już pracują na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej.

A jak Pan oceni ostatni rok działalności Spółdzielni?

Zawsze chciałoby się zrobić lepiej, szybciej, taniej i więcej. Generalnie z roku 2015 jestem zadowolony. Plan remontowy zrealizowaliśmy w 100%. Wykonano nawet drobne prace remontowe ponad plan, a realizacja inwestycji przy ul. Piłsudskiego 27A w Koziegłowach zakończyła się przed terminem. Dodatkowo udało nam się uzyskać pozwolenia na wycięcie dużej ilości drzew i w konsekwencji uporządkowanie zieleni, która stanowiła potencjalne zagrożenie dla mieszkańców. Rok zakończył się także uporządkowaniem spraw terenowo prawnych pomiędzy spółdzielnią a gminą.

Zmieniają się kolejne władze, nie zmienia się to, iż jako spółdzielczość jesteście traktowani „po macoszemu"...

Mam nadzieję, że polityczne „majstrowanie" przy ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych wreszcie się zakończy. Nie jesteśmy jako spółdzielcy przeciwnikami zmian. Jednak zmiany muszą być przemyślane, spójne i mają służyć poprawie życia mieszkańców, a trudno o nie zakładając z góry bez szczegółowej analizy, że wspólnoty to lepszy pomysł na zarządzanie nieruchomościami.
Natomiast to czego nam brakuje to traktowanie spółdzielczości mieszkaniowej jako partnera i wykorzystanie jej w realizacji polityki mieszkaniowej gminy, a nawet państwa. Do tej pory spółdzielnie są pomijane i dyskryminowane (jak np. w przypadku programu kredytowania mdm). Zapomina się o ich potencjale wiedzy i doświadczeniach, o zdolnościach i możliwościach inwestycyjnych, o posiadaniu przez niektóre spółdzielnie terenów, uzbrojenia, zdolności kredytowej, itd.

Należycie do nielicznego grona spółdzielni inwestujących. Z jakim odbiorem spotykają się Państwa inwestycje.

Muszę nieskromnie stwierdzić, że każda nasza inwestycja spotykała się z dobrym odbiorem, a świadczy o tym m.in. fakt, że zdecydowana większość nabywców nowych mieszkań wywodzi się z naszych dotychczasowych zasobów co świadczy o zaufaniu jakim darzą nas Członkowie i mieszkańcy. Ostatnio jednak coraz więcej osób przybywa do nas spoza Koziegłów. Kupujący doceniają zwłaszcza jakość i szybkość obsługi, jawność procesu budowlanego, standard budynków i architekturę. Aktualnie w naszej ofercie pozostały ostatnie wolne mieszkania w nowej inwestycji.

Na czym planujecie skupić swoje działania w roku 2016?

Zdecydowanie priorytetem będzie kontynuacja działań zmierzających do obniżania kosztów utrzymania nieruchomości. Będziemy także kontynuować prace związane z dostosowaniem naszych zasobów do wymagań przepisów prawa budowlanego, jak np. remonty balkonów czy wymiana urządzeń pomiarowych. Wdrażamy także system rozliczania zużycia wody w oparciu o nowoczesne liczniki pomiaru z odczytem radiowym. Chcemy, aby nasze zasoby nie tylko miały atrakcyjną elewację, ale także aby ich użytkowanie i zarządzanie było nisko kosztowe i nowoczesne.

Polecamy:

KonsumenckiLiderreklama2015c

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej.