jtemplate.ru - free extensions for joomla
data: 2017.05.29
strefa gospodarki wydanie najnowsze
data: data: 2017.03.27
strefa gospodarki
data: 2017.03.27
strefa gospodarki
ARCHIWUM

Trzy kroki…do podium – Jastrzębskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A.

pwik jastrzebie logo

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A. stawia na ciągłe ulepszanie i dopasowywanie swojej oferty do potrzeb mieszkańców. Dwa lata temu firma zajęła 5. pozycję w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji, w 2015 roku uplasowała się o oczko wyżej, by w roku bieżącym triumfalnie zagościć wśród wodociągowej elity w naszym kraju.

 

Zdrowa woda z ... ulicznego zdroju!
Istotą funkcjonowania JZWiK S.A. jest zapewnienie mieszkańcom dostaw wody z dwóch niezależnych źródeł: w 98 % z czeskich ujęć doprowadzających ją ze źpwik czestochowa 01ródeł rzek Morawka i Ostravica w Beskidzie Wysokim, resztę zaś uzupełniają dostawy z Goczałkowic. Woda pochodzi z obszaru zlokalizowanego na wysokości ok. 500 m n.p.m., prawie całkowicie pokrytego lasami. Jest ona więc niemal krystaliczna, zawierając przy tym cenne składniki mineralne. Z tego też względu JZWiK S.A. jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw w kraju, zaczął zachęcać do picia wody prosto z kranu, organizując przy współpracy z Urzędem Miasta akcje promujące zdrowy tryb życia. W ich ramach zostały m.in. zainstalowane uliczne zdroje wodne w dwóch punktach Jastrzębia-Zdroju, dzięki którym mieszkańcy mogą osobiście przekonać się o jakości spożywanej wody. Wodne poidełka pojawią się też w jastrzębskich szkołach. Obecnie trwa montaż pierwszych 8. zlokalizowanych w pobliżu sal gimnastycznych. Dzięki tej inicjatywie uczniowie ugaszą pragnienie smaczną, zdrową wodą, która z powodzeniem może zastąpić słodkie, gazowane napoje.


Inwestycje w środowisko
Jednym z największych sukcesów Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A., była realizacja projektu z Funduszu Spójności o wartości 34 pwik jastrzebie 02mln euro, w ramach którego w latach 2004-2010 uporządkowana została gospodarka wodno-kanalizacyjna nie tylko na terenie Jastrzębia-Zdroju, ale również Godowa i Mszany. Wybudowano ponad 250 km kanalizacji sanitarnej, 57 przepompowni ścieków i 4 punkty zlewcze. Gruntownej modernizacji została poddana mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków „Ruptawa". Dysponuje ona obecnie nowoczesną technologią podwyższonego usuwania biogenów, nie produkując przy tym praktycznie żadnych odpadów. Oczyszczone ścieki są sprzedawane jako woda przemysłowa do celów chłodniczych. Z osadów pościekowych pozyskiwany jest biogaz służący do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz kompozyt mineralno-organiczny. Poza aspektami ekologicznymi na uwagę zasługuje fakt, iż klienci ponoszą jedne z najniższych opłat za wywóz nieczystości, w porównaniu z mieszkańcami innych miast na terenie Śląska.


Z naciskiem na eko-edukację
Od początku swojego istnienia JZWiK S.A. jest bezpośrednio zaangażowany w edukację ekologiczną, kierowaną głównie do najmłodszych. Jest ona realizowana poprzez Centrum Edukacji Ekologicznej, funkcjonujące od 2009 rpwik jastrzebie 03Zdrój uliczny w Jastrzębiu-Zdroju (Park Zdrojowy), fot. Rafał Stelmaczonekoku na terenie Oczyszczalni Ścieków „Ruptawa". Jego oferta jest rozwijana w kierunku ciągłego podwyższania świadomości ekologicznej mieszkańców. Obecnie kontynuowany jest rozpoczęty w 2013 roku projekt Ścieżki Edukacyjnej pt. „Rzeka Wiedzy". Obejmie on docelowo 14 stanowisk edukacyjnych, przekazujących w sposób interaktywny i multimedialny wiedzę na temat zasad życia zgodnego ze zrównoważonym rozwojem. W uznaniu wysiłku w promowaniu działań proekologicznych, JZWiK S.A. został w 2015 roku laureatem pierwszej edycji konkursu „EkoKarlik", którego organizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Bogdan Leszczorz

Polecamy:

KonsumenckiLiderreklama2015c

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej.