jtemplate.ru - free extensions for joomla
data: 2017.05.29
strefa gospodarki wydanie najnowsze
data: data: 2017.03.27
strefa gospodarki
data: 2017.03.27
strefa gospodarki
ARCHIWUM

W trosce o potrzeby (wszystkich) mieszkańców

ptbs logo

Tak najkrócej można podsumować działania Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. podejmowane już od ponad 20 lat. Spółka powstała 22 maja 1995 roku a w pierwszą rocznicę działalności, jako pierwsze TBS w Polsce, uzyskała decyzję rejestracyjną ówczesnego Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Misją Spółki jest zapewnienie lokali osobom o średnich dochodach, poprzez budowę mieszkań czynszowych i ich eksploatację na zasadach najmu.

 

W krajowej czołówce
W 2009 roku PTBS przejęło dwie poznańskie spółki: Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Nasz Dom" oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Wielkopolska", poszerzając w ten sposób swoje zasoby o kolejne budynki mieszkalne oraz nieruchomości gruntowe. Obecnie Spółka jest właścicielem 3167 mieszkań, blisko 100 lokali usługowych oraz ponad 1000 miejsc postojowych, co czyni ją jednym z największych TBS-ów w Polsce. Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. aktywnie współpracuje z Urzędem Miasta Poznania wspierając realizację polityki mieszkaniowej gminy. Troszczy się o zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Poznania. Aktualnie nacisk kładziony jest jednak na trzy grupy: seniorów i ptbs 1Inwestycja w ramach programu „Mieszkanie dla Seniora”niepełnosprawnych, młodych ludzi poszukujących pierwszego mieszkania oraz osób pragnących wykupić lokal na własność.


Przyjaźnie dla seniorów
W 2010 roku Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. zrealizowało Środowiskowy Dom Emeryta przy ulicy Drewlańskiej 10, w ramach programu „Mieszkanie dla Seniora". Za tę inwestycję Spółka otrzymała nagrodę III stopnia w konkursie Budowa Roku 2010 oraz III miejsce w konkursie „Towarzystwo Budownictwa Społecznego Partnerem Mieszkańca". Była to druga inwestycja PTBS dedykowana seniorom. Rok wcześniej Spółka zrealizowała bowiem projekt przy ulicy Grabowej 22. Obie inwestycje powstały w ramach miejskiego Programu „Seniorzy", wpisanego do „Planu Rozwoju Miasta Poznania na lata 2005-2010" w ramach priorytetu „Obywatelski Poznań". W budynku przy ul. Drewlańskiej znajduje się 68 samodzielnych mieszkań. Na parterze mieszczą się gabinety: lekarski oraz zabiegowy, a w kondygnacji podziemnej hala garażowa dla mieszkańców. Z uwagi na charakter budynku, większość mieszkań przystosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych wyposażając je w instalację przyzywową, pochwyty łazienkowe czy brodziki posadzkowe. W większości mieszkań zastosowano rozwiązania eliminujące progi i różnice poziomów podłogi. W części wspólnej budynku zaprojektowano szerokie i wygodne korytarze z poręczami oraz szerokie drzwi, umożliwiające mieszkańcom swobodną komunikację. Znajdują się tu też 3 windy, w tym jedna przystosowana do przewożenia osób w pozycji leżącej. Na korytarzach każdej z kondygnacji zastosowano inny kolor wykładziny podłogowej, co ułatwia seniorom orientację. Komunikacja w budynku została zrealizowana w sposób umożliwiający kontakt wszystkich mieszkańców bez wychodzenia na zewnątrz budynku.


Dla młodych absolwentów
Spółka realizując politykę mieszkaniową gminy troszczy się również o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych młodych mieszkańców wiążących swoją przyszłość z Poznaniem. Przykładem jest zrealizowana w 2015 roku inwestycja w ramach miejskiego programu „Mieszkanie dla Absolwenta". Inicjatywa jest skierowana dptbs 2„Mieszkanie dla Absolwenta” - budynek przy ul. Palaczao pracujących w Poznaniu absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 36 roku życia. Umowy z najemcami podpisywane są na okres 10 lat, a po upływie tego czasu mieszkanie podlega rotacji. Osiedle przy ulicy Palacza składa się 4 budynków mieszkalnych, w których znajdują się 143 mieszkania, lokale użytkowe oraz dwie podziemne hale garażowe.


Pierwszy krok do własności
Obecnie PTBS realizuje trzeci z flagowych programów – „Najem z dojściem do własności". Opiera się on o wpłatę kwoty partycypacji na poziomie ok. 50 % kosztów budowy mieszkania i korzystaniu z niego na podstawie umowy najmu. – Uczestnicy programu wynajmując mieszkanie systematycznie spłacają pozostałe koszty budowy i mają możliwość wykupienia go na własność w terminie 5 do 25 lat, licząc od momentu podpisania umowy najmu – wyjaśnia Andrzej Konieczny Prezes PTBS. – Po uiszczeniu całości ceny, czyli wartości lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie, uczestnik programu stanie się właścicielem mieszkania. Pierwszy, pilotażowy etap programu realizowany jest na Strzeszynie przy ul. Suwalskiej, w formie kameralnego osiedla z przestronnymi mieszkaniami o metrażu od 58-83 m². W jego ramach powstaje 20 mieszkań w niskiej zabudowie z balkonem lub tarasem oraz ogródkiem. Na obecnym etapie inwestycji zakończono prace stanu surowego, zamontowano sptbs 3tolarkę okienną, położona została większość instalacji wewnętrznych. Prezes A. Konieczny zdradza dalsze szczegóły: – Na placu budowy wciąż dużo się dzieje. Wewnątrz trwają prace wykończeniowe, m.in. montaż płytek ściennych w łazienkach. Na zewnątrz trwa układanie termoizolacji i malowanie elewacji. Rozpoczęto również prace związane z budową drogi wewnętrznej, która zgodnie z projektem będzie stanowiła przedłużenie istniejącej ulicy Suwalskiej. Poznańskie TBS planuje zakończyć inwestycję w październiku bieżącego roku, kolejnym zaś krokiem ma być zagospodarowanie terenu przy ul. Koszalińskiej na Strzeszynie. Na powierzchni ok. 8 ha powstanie osiedle mieszkaniowe w zabudowie wielorodzinnej. Pod koniec maja tego roku spółka wyłoniła zwycięzców konkursu na najlepsze zagospodarowanie terenu. W oparciu o wyłonioną w konkursie koncepcję, PTBS chce wybudować mieszkania w ramach kontynuacji programu „Najem z dojściem do własności" oraz mieszkania na wynajem, w tym chronione dedykowane osobom niepełnosprawnym czy wychowankom domów dziecka.


Nie tylko budowa mieszkań
Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. prowadzi również działalność jako Licencjonowany Zarządca Nieruchomości. Spółka jest członkiem Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami, która zrzesza podmioty związane z rynkiem nieruchomości. W swoich działaniach PTBS przestrzega zasad zawartych w Kodeksie Etyki Zawodowej, Standardach Zawodowych Zarządców Nieruchomości, a przede wszystkim kieruje się zasadą ochrony interesów właścicieli nieruchomości oraz odpowiedzialnością za wykonaną pracę. Ponadto Spółka jest aktywnym członkiem Polskiej Izby Gospodarczej TBS. Poznańskie TBS działa także na rzecz lokalnej społeczności. Czynnie uczestniczy w posiedzeniach Rad Osiedli, w okresach świąt organizuje pomoc rzeczową dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej oraz domów dziecka, umożliwia najemcom będącym w trudnej sytuacji finansowej odpracowane długów. Spółka aktywnie włącza się w akcje edukacyjne i kulturalne organizowane przez Urząd Miasta, a w marcu 2016 zrealizowała własny program montażptbs 4Wnętrze Środowiskowego Domu Emerytau budek lęgowych dla jerzyków, w ramach działań na rzecz ochrony siedlisk tego gatunku ptaka.


Działalność nagrodzona
W ciągu 20 lat aktywność PTBS została uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami, które potwierdzają zarówno doskonałą kondycję finansową przedsiębiorstwa, jak i wysoką jakość świadczonych usług. W 2010 roku Spółka otrzymała nagrodę III stopnia w konkursie Budowa Roku 2010 oraz III miejsce w konkursie „Towarzystwo Budownictwa Społecznego Partnerem Mieszkańca", za realizację Środowiskowego Domu Emeryta przy ul. Drewlańskiej 10 w Poznaniu. Rok później PTBS zajął III miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Towarzystw Budownictwa Społecznego. Poznańskiemu TBS przyznano również Certyfikat Wiarygodności Biznesowej (2010 r.), Certyfikat „Firma Godna Polecania" (grudzień 2012 r.), Certyfikat Wiarygodności Ogólnopolskiego Programu Wiarygodna Firma (styczeń 2013 r.) oraz Certyfikat „TBS Przyjazne Mieszkańcom" (kwiecień 2013 r.). W roku 2015 Spółka została laureatem II edycji Ogólnopolskiego Programu Lider Zarządzania Nieruchomościami, otrzymała wyróżnienie w konkursie Poznański Lider Przedsiębiorczości oraz tytuł Najlepszego TBS w Polsce, w rankingu publikowanym przez „Strefę Gospodarki" w „Dzienniku Gazecie Prawnej".


Bogdan Leszczorz

Polecamy:

KonsumenckiLiderreklama2015c

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej.