jtemplate.ru - free extensions for joomla
data: 2017.05.29
strefa gospodarki wydanie najnowsze
data: data: 2017.03.27
strefa gospodarki
data: 2017.03.27
strefa gospodarki
ARCHIWUM

Ekologicznie + ekonomicznie = nowocześnie – PGK Sp. z o.o. w Śremie

pgk logo

Tak najkrócej można podsumować całokształt działań podejmowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o., należące w 100% do gminy Śrem. Jako kontynuatorka ponad 120-letniej miejskiej tradycji komunalnej, Spółka wykorzystuje w bieżącej aktywności najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Będąc jednocześnie prekursorem innowacyjnych działań proekologicznych na skalę całego kraju, może z powodzeniem konkurować z największymi przedsiębiorstwami w swojej branży.

6 gmin w trzech powiatach
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Śremie świadczy usługi odbioru odpadów z nieruchomości zamieszkałych przez bpgk 1lisko 92 tys. mieszkańców na obszarze ponad 860 km². Wywóz nieczystości jest realizowany na terenie 6 gmin z trzech powiatów: śremskiego – gminy Śrem, Brodnica, Dolsk i Książ Wielkopolski, poznańskiego – gmina Kórnik oraz średzkiego – gmina Zaniemyśl. Nieruchomości niezamieszkałe w trzech gminach są obsługiwane na zasadzie wolnorynkowej, zaś w trzech kolejnych w ramach systemu gospodarki odpadami nadzorowanego przez gminę. PGK w Śremie zarządza składowiskiem odpadów innych niż obojętne i niebezpieczne, zlokalizowanym w miejscowości Matuszewo. Dysponuje również specjalistycznym sprzętem do zagospodarowania odbieranych odpadów, w postaci ładowarki, belownic oraz mobilnej sortowni przeznaczonej do odpadów segregowanych. Ponadto Spółka dba o bieżącą pielęgnację zieleni miejskiej, zajmuje się również usługami pogrzebowymi oraz bieżącą obsługą targowiska miejskiego. W sferpgk 2ze aktywności jest także prowadzenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, świadczącej pełen zestaw usług diagnostycznych i warsztatowych oraz wykonywanie cząstkowych remontów dróg, w postaci likwidacji ubytków i spękań w ich nawierzchni.

Na (skroplonym) gazie – najtaniej!
Najnowszą formą aktywności śremskiego PGK wpisującą się w długofalową politykę ekologiczną miasta, jest otwarcie w grudniu biegłego roku stacji tankowania LNG/CNG przeznaczonej zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Zbiegło się to z obradami paryskiego szczytu klimatycznego, a także przypłynięciem z Kataru metanowca Al Npgk 3uaman do terminalu LNG w Świnoujściu – To pierwszy tego typu obiekt w Polsce i Europie Środkowej, umożliwiający tankowanie pojazdów płynnym metanem – podkreśla z dumą Paweł Wojna, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Śremie. – Jego dogodna lokalizacja pozwala na szybkie napełnianie gazem ziemnym nie tylko miejscowej flocie pojazdów komunalnych, ale również klientom zewnętrznym. Dzięki naszej stacji operatorzy przewozów tranzytowych na osi zachód-wschód, będą mogli liczyć na znaczące oszczędności w wydatkach na paliwo: dość powiedzieć, iż na jednym tankowaniu najcięższe pojazdy mogą pokonać dystans rzędu 600 km. Prezes PGK liczy również na to, że stacja LNG/CNG zostanie włączona w sieć europejskich stacji tankowania metanem w postaci skroplonej, tworzącej tzw. Niebieskie Korytarze – Blue Corridors. Podstawowym zadaniem tych ostatnich jest sukcesywne wdrażanie pojazdów napędzanych gazem ziemnym w transporcie długodystansowym. Stacja tankowania gazem ziemnym LNG/CNG należąca do PGK w Śremie została nagrodzona w Konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016, jako nowatorskie rozwiązanie tankowania płynnym metanem, które stwarza nowe możliwości dla rozwoju motoryzacji w naszym kraju i dla polskiej gospodarki.

Handel przyjazny dla środowiska
W połowie września 2015 roku, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie oddało do użytku Targowisko Miejskie po trwającej blisko 14 miesięcy modernizacji. Łączny koszt jego przebudowy wyniósł ponad 10 mln zł. Połowa tej kwotpgk 4y pochodziła ze środków własnych Spółki, zaś pozostałe 5 mln zł z kredytu długoterminowego. Inwestycje wsparł również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał 400 tys. zł na instalację pompy ciepła w budynku głównym (energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych), w którym mieści się apteka, biuro inkasentów oraz pięć pomieszczeń do wynajęcia. Zmodernizowane targowisko dysponuje obecnie powierzchnią 8 tys. m², z czego prawie jedna czwarta znajduje się pod szklanym dachem. Jest w pełni przyjazne dla środowiska – zastosowano tu ekologiczne oświetlenie ledowe, podziemne kontenery na makulaturę i odpady komunalne. Targowisko posiada też 59 boksów handlowych, przebieralnię oraz ogólnodostępne toalety.

Jakość systemowa i nagradzana
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie dysponuje Zintegrowanym Systemem pgk 6Zarządzania Jakością i Zarządzania Środowiskowego, zgodny z wymaganiami norm EN ISO 9001:2008 oraz EN ISO 14001:2004. Działalność Spółki – przede wszystkim jej podstawowej aktywności jaką są usługi odbioru odpadów – była wielokrotnie nagradzana. Wśród najważniejszych wyróżnień warto wymienić m.in. Złotą Odznakę Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, przyznaną za wybitne osiągnięcia i wkład pracy w rozwój branży gospodarki odpadami w Polsce, a także Honorowy Dyplom Heraklesa Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, za szczególną wieloletnią działalność na rzecz tworzenia i rozwoju gospodarki odpadami w Polsce. Ponadto śremskie PGK było kilkukrotnie nagradzane za działalność proekologiczną, m.in. zdobyło w 2004 roku Wyróżnienie w Eurokonkursie Społeczno-Gospodarczym „Przyjaciel Europy", w kategorii „Europejskie przedsiębiorstwo ekologiczne" oraz Dyplom Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja", za zajęcie I miejsca w konkursie na „Najciekawsze strony internetowe poświęcone odpadom" w 2009 roku.

Bogdan Leszczorz

Polecamy:

KonsumenckiLiderreklama2015c

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej.