jtemplate.ru - free extensions for joomla
data: 2017.05.29
strefa gospodarki wydanie najnowsze
data: data: 2017.03.27
strefa gospodarki
data: 2017.03.27
strefa gospodarki
ARCHIWUM

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świeciu - Stawiamy na innowacje

smwiecie logo

Z DARIUSZEM ZAWADZIŃSKIM, Prezesem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu, rozmawia Bogdan Leszczorz

 

– Kierowana przez Pana Spółdzielnia została nagrodzona tytułem Grand Prix ogólnopolskiego programu Dobra Spółdzielnia 2016. Jak odebrał Pan to wyróżnienie?
– Przede wszystkim muszę podziękować Kapitule programu za dostrzeżenie naszych działań. Natomiast osobiście myślę, że dzięki współdziałaniu z mieszkańcami, Radą Nadzorczą i pracownikami udało się Zarządowi Spółdzielni w ciągu ostatnich lat zmienić nie tylko oblicze Spółdzielni, ale znacznej części miasta. Mamy odnowione budynki, zagospodarowane tereny, zyski są inwestowane, zaś opłaty wnoszone przez mieszkańców – na rsmwiecie 1ozsądnym poziomie. To wyróżnienie odbieram jako nasz wspólny, wielki sukces i impuls do dalszego poszukiwania optymalnych dla rozwoju spółdzielni rozwiązań, służących naszym mieszkańcom.

– Zaliczając się do grona najstarszych spółdzielni w Polsce, jesteście jednocześnie jednym z prekursorów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. W jaki sposób udaje się łączyć historię z nowoczesnością?
– Nasi poprzednicy budując na początku XX wieku pierwsze kamienice wykonali je, jak na ówczesne czasy, w bardzo wysokim standardzie. Nie możemy czynić inaczej – musimy iść z duchem czasu i wprowadzać nowoczesne technologie. Rozwiązania te (fotowoltaika, pompy ciepła) mają służyć – poza obniżeniem kosztów ciepła i prądu – także likwidacji piecyków gazowych. Dodatkowym argumentem była dotacja z WFOŚiGW w Toruniu na poziomie 40% kosztów. Dzięki temu działania te mogły stać się ekonomicznie uzasadnione. Ich realizacja przyniesie nie tylko wymierne oszczędności finansowe, ale będzie również naszym wkładem w ochronę środowiska.

– SM w Świeciu nie zapomina również o działalności kulturalno-oświatowej, realizowanej w Spółdzielczym Ośrodku Kultury „Stokrotka". Do kogo skierowana jest jego oferta?
– Przede wszystkim do członków Spółdzielni, którzy korzystają z niej na preferencyjnych warunkach. Jednak nasz SOK jest otwarty również dla wszystkich mieszkańców miasta, dzieci, młodzieży, seniorów. Tak szeroka oferta możliwa jest dzięki współpracy z władzami Świecia. Poza środkami spółdzielczymi, znaczną kwotą na realizację wspólnych celów kulturalnych wspomaga nas samorząd. Dzięki temu możemy pochwalić się wieloma kołami zainteresowań, zespołami i osobami zdobywającymi laury na festiwalach czy wystawach o zasięgu krajowym.

Polecamy:

KonsumenckiLiderreklama2015c

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej.