MEC Koszalin - pierwsi wśród równych
jtemplate.ru - free extensions for joomla
data: 2017.05.29
strefa gospodarki wydanie najnowsze
data: data: 2017.03.27
strefa gospodarki
data: 2017.03.27
strefa gospodarki
ARCHIWUM

MEC Koszalin - pierwsi wśród równych

meckoszalin-logo

Z ROBERTEM MANIĄ, Prezesem Zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Koszalinie, rozmawia Bogdan Leszczorz

 

– Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie znalazła się na pierwszym miejscu w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej. Jak odebrał Pan werdykt Kapituły Rankingowej?
– Myślę, że mamy dystans do nagród i wyróżnień. One oczywiście cieszą, ale mają przede wszystkim motywować do lepszej pracy. Nie możemy spoczywać na laurach. Pierwsze miejsce w rankingu jest z pewnością powodem do satysfakcji. Regularnie zajmujemy w nim wysokie pozycje. Dotąd zdobywaliśmy w rankingu czwarte bądź trzecie miejsca, w ubiegłym roku znaleźliśmy się na drugiej pozycji, by teraz zwyciężyć. Szczególnie cieszy nas fakt, że działając w niezwykle dynamicznie rozwijającej się branży notujemy stały postęp. Znamy swoją wartość, ale wiemy także jak dobrze pracują inni. Znam wiele firm ciepłowniczych i mogę śmiało powiedzieć, że reprezentują one bardzo wysoki poziom techniczny i organizacyjny. Uczymy się od najlepszych. Bierzemy z nich przykład. Można powiedzieć, że jesteśmy primus inter pares (łac. pierwszymi wśród równych sobie). To, co może nas wyróżniać spośród innych firm ciepłowniczych, to szeroki zakres działań na rzecz lokalnej społeczności.


– Właśnie. Kierowane przez Pana przedsiębiorstwo nie ogranicza się do produkcji i dostarczania ciepła. MEC Koszalin aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społemeckoszalinczności. Co konkretnie robicie w tej dziedzinie?
– Kładziemy duży nacisk na działania ze sfery społecznej odpowiedzialności biznesu. Nasze działania inwestycyjne ukierunkowane są na ochronę środowiska naturalnego. W ostatnich latach na inwestycje proekologiczne (optymalizację systemu ciepłowniczego, w tym modernizację źródeł ciepła, sieci i węzłów) przeznaczyliśmy prawie 50 mln złotych. Opłacało się. Koszalin należy obecnie do miast o najczystszym powietrzu w Polsce. Pokazują to raporty dotyczące czystości powietrza, publikowane przez Światową Organizację Zdrowia. Prowadzimy jednocześnie wiele innych działań na rzecz lokalnej społeczności. Wspieramy instytucje kultury, kluby sportowe i organizacje społeczne, edukujemy dzieci i młodzież w zakresie ekologii, włączamy się do akcji charytatywnych. Jesteśmy inicjatorem lub partnerem niekonwencjonalnych działań, jak koncerty jazzowe, konkursy fotograficzne, festyny rekreacyjno-sportowe, wycieczki do swoich obiektów czy doroczna akcja Graffiti Jam, która zyskuje właśnie międzynarodową obsadę. Systematycznie przygotowujemy i publikujemy własne wydawnictwa, w których propagujemy dbałość o stan środowiska naturalnego poprzez racjonalne korzystanie z ciepła. Żartując powiem, że sprzyja nam szczęście. Na kominie jednej z naszych ciepłowni od trzech lat gniazdują sokoły wędrowne. Niezwykle rzadkie ptaki. Przyjęliśmy to jako dobrą wróżbę i traktujemy jako podziękowanie od natury i symbol naszych proekologicznych działań.


– MEC Koszalin kładzie duży nacisk na rozwój i szkolenie personelu. Jakie są cele inwestowania w pracowników?
– Chcemy mieć fachową, sprawnie funkcjonującą kadrę. Stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników jest jednym z ważniejszych zamierzeń naszej polityki personalnej. Poziom przygotowania pracowników przekłada się na późniejsze zadowolenie klientów. Nam na tym bardzo zależy. Dobrą firmę tworzą dobrzy pracownicy. Załoga MEC Koszalin to bardzo doświadczeni ludzie, którzy świetnie znają swój fach, chcą się rozwijać i uczyć, identyfikują się z przedsiębiorstwem, chcą, żeby było coraz lepsze. Widzę w tym ogromny potencjał. Wielu z nas rozpoczynało pracę jako szeregowi pracownicy. Zdobywaliśmy doświadczenie, uczyliśmy się i awansowaliśmy. Sam jestem tego przykładem, ponieważ zaraz po studiach rozpoczynałem pracę w MEC jako monter w brygadzie mechaników.


– Jak Pan, jako doświadczony menadżer, ocenia różnice między zarządzaniem prywatną firmą, a przedsiębiorstwem meckoszalin-logo2komunalnym?
– Większościowym udziałowcem spółki jest Gmina Miasto Koszalin, jednak ok. 1/3 udziałów posiada w niej prywatny koncern Engie Energy Services International. Można więc powiedzieć, że spółka MEC Koszalin jest przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego, którego celem jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców przy jednoczesnym osiąganiu określonego zysku ekonomicznego. My nie możemy wyszukiwać różnic, musimy skutecznie działać. Choć to niełatwe, udaje nam się z powodzeniem łączyć interesy obu stron. Jesteśmy przy tym nastawieni na długofalowy i zrównoważony rozwój.
– Dziękuję za rozmowę.

Polecamy:

KonsumenckiLiderreklama2015c

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej.